Yalova Üniversitesi    iibf@yalova.edu.tr +90 226 815 51 15

Öğretim Üyemizin Yeni Kitabı

Fakültemizin İşletme Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ferhat Sayım'ın "Denetim-Muhasebe ve Finansta Yapay Zekâ" adlı yeni kitabı yayımlandı.

“İşletmelerde ve Yönetimde Yapay Zeka” Kitabından sonra “Sosyal Bilimciler İçin Yapay Zeka Bilgisi” temasının ikinci kitabı olarak çıkan eser ilgili meslek mensupları, akademisyen ve öğrencilerine hitap etmektedir. Kitap, kod bilgisi gerektirmeksizin işlem adımları oluşturma ve geçiş süreçlerini yönetebilmeye odaklanmaktadır.

Kitaptaki bilgilerle "Hangi tür problemler için hangi Yapay Zekâ teknolojileri uygun? Hazırlık ve geçiş aşamaları nasıl oluşmalı?" gibi sorulara cevaplar verilmektedir. Okurlar bu bilgilerle mesleğiyle ilgili süreçleri algoritma mantığına çevirme ve yapay zekaya kaynaklık edecek adımları yazma yolunda adımlar atabilir.

Kitapta Yapay Zekayı etraflıca anlamayı hedefleyen birçok bölüm, tanım ve örnekler ile Denetim-Muhasebe Finansla ilgili Yapay Zekaya uyarlanabilecek;

- 15'den fazla Ana Mesleki Faaliyet

- 30'dan fazla Arayüz, Modül, Bileşen

- 90'dan fazla Performans Kriteri

- 170'den fazla İşlem önerisi ve bunlara ilişkin açıklamalar bulunmaktadır.

Ayrıca gerçek bir olaydan uyarlanmış çok kapsamlı bir banka dolandırıcılığı vakası için Yapay Zekâ sistemi önerisi getirilmektedir. (30 müşteri şikayeti, 46 milyon dolar, 76 farklı hesap cüzdanı, sistemsel açık, sisteme kayıtlanmamış yüzlerce para yatırma iddiası vb.) Vakada teftiş elemanlarının işini kolaylaştıracak yapay zekâ sistemi modül ve algoritma türlerine ilişkin öneriler örneklendirilmektedir.